пʼятницю, 22 листопада 2013 р.

Конспект уроку читання
Тема. Іван Франко. «Лисичка-кума»
Мета: розширити знання про суттєві ознаки літературної казки, збагатити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати уміння виділяти у тексті головне, визначати головну думку твору; удосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас; вчити переказувати прочитане близько до тексту; виховувати почуття дружби, товариськості.
Обладнання: ілюстрації до казки, портрет І.Я. Франка, збірки його творів для дітей, крісло, ноутбук.


Тип уроку: комбінований.
                                                   Хід уроку
І.  Організація класу
ІІ. Формування читацьких навичок
         1. Розчитка.                  8 рядок - дощиком
                                                 10 рядок – весело
                                            6 рядок – скоромовкою
 2. Гра «утвори слово»
                    Весело                (село)
Вужча                 (вуж)
Долото                (лото)
Ломити               (мити)
Памятати           (мята)
Виорати              (орати)
3.Гра «Пропущений голосний»
Л…с…ц…,   в…вк,   м…вп…,   з…йч…к.
ІІ1.Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати новий розділ.
Будемо:  виразно читати, передаючи інтонацією настрій і характер героїв;
*  збагатимо мовлення новими словами;
*  будемо читати в особах;
*  переказувати, робити висновки.

          ІV. Актуалізація опорних знань
Учитель. Отже, ми переходимо до нового розділу «Літературні казки».
З попередніх класів ви уже знаєте, що казки бувають народними і літературними,
тобто авторськими.
ü Скажіть, яка відмінність між ними?
ü Які авторські казки ви уже читали?
Також ви уже знаєте, що є казки, написані українськими письменниками і
зарубіжними.
ü Які бувають казки?
ü Які людські якості схвалюються, а які засуджуються в казках?
  Отже, казки допомагають людям зберегти віру в перемогу добра над злом. У казках висміюють хитрість,страх, лінощі, байдужість, нещирість, брехливість.
V. Вивчення нового матеріалу
Робота над казкою
Бесіда
  Учитель. Зараз ми з вами будемо читати казку Івана Франка «Лисиця-кума».
ü Хто такий Іван Франко?
ü Які твори Івана Франка ви вже читали?
 (Демонстрація виставки книжок)
 «Авторське крісло»
Більш докладніше про Івана Франка вам розповість Наталочка.
Доповнення вчителя.
   Батьки Івана були неписемними і саме тому вони прагнули, щоб син здобув  освіту. В шість років хлопчик пішов до школи. Пізніше закінчив гімназію і університет.
   Іван Франко був прекрасним оратором, мав блискучу освіту. Дуже часто захищав бідних у суді, був адвокатом. Був дуже цікавою людиною, гарним співрозмовником.Іноді люди з усього села сходилися, щоб поспілкуватися
з ним.
Жив настільки убого, що коли помер,поховали його у чужій сорочці. Все життя мріяв придбати велосипед, але так і не здійснив свою мрію.
    Писав не лише для дітей, а й для дорослих.
-Зверніть увагу на портрет і послухайте, що писав про Івана Франка Михайло Коцюбинськи.
Невеликий, хоч і сильний мужчина, високе чоло, сірі, трохи холодні очі, енергійно зачерчена борода. Рудувате волосся непокірно пнеться, вуси стирчать. Скромно одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є кремінь і сипле іскри.
                                                        Михайло Коцюбинський
 Словникова робота
      хутко                  доберіть синонім
загонець            (невелика ділянка землі)
полуденок         їжа між обідом та вечерею
схрупала           замініть іншим дієсловом
злосливий        доберіть інший прикметник
згамкаю            замініть іншим дієсловом
Первинне читання (учителем)     
Бесіда                                
ü Яка це казка і хто є її дійовими особами?        
ü Скільки разів Лисиця бігала на хрестини?                        
ü Чи насправді вона хрестила дітей Гука?
ü Хто такий Гук? (Невеликий птах, що живе на болоті)
Читання казки дітьми
1). Читання першого абзацу «ланцюжком»
-Знайдіть в тексті, як задумали Лисичка та Вовк господарювати.
2). Підготовка до читання в особах
-Від першої позначки до другої читаєте самостійно, готуєтеся до читання в особах.
-Чому первістка Гука назвали Початочком?
-Чому донечку назвали Серединкою?
3).Читання в особах
-З якою інтонацією ви будете читати слова Вовка? Лисиці?
-Чому Лисиця не пішла обідати з Вовком?

                                      Фізхвилинка
4).Пояснення висловів
Ані пари з вуст – мовчати
Накивала пятами – втекла
Не мати ніякої спілки – не товаришувати, не домовитися
Мурашки поза плечима – перелякатися
5) «Коло друзів» (переказування казки)
6). Характеристика героїв
-Якою автор зобразив Лисичку?
                        Хитрою
                        Ледачею
                        Нещирою
                        Брехливою
-Яким був Вовк?
 Працьовитим
 Довірливим
 Соромязливим
-Чому нас вчить ця казка?
Брехня рано чи пізно викриється. Із тим хто хитрує, не додержує слова, обіцянки, ніхто  «не хоче мати ніякої спілки».
VІ.  Підсумок уроку
Обери свою позицію
Хитрість
Лінь
Товаришування
VІІ. Домашне завдання
Виразно читати та переказувати казку, вчитися читати в особах.
Скласти казку за аналогією.  

Немає коментарів:

Дописати коментар