Урок
українського читання, 3 клас
Тема: Прислів’я,
приказки. Скоромовки. Загадки
Мета: збагатити знання
дітей про малі жанри усної народної творчості, з’ясувати їх характерні особливості.
Розвивати уміння за ознаками впізнавати
предмети; пояснювати прислів’я, розвивати мислення, допитливість, зорову та
слухову пам’ять, образність і точність мовлення. Активізувати словниковий
запас учнів.
Виховувати пізнавальний інтерес,
любов до рідного слова, бажання самостійно
придумувати загадки, вживати прислів’я у спілкуванні.
Обладнання: індивідуальні картки для читання,таблиці,лабіринт,мікрофон.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І.
Організація класу.
Стали,
діти, всі рівненько.
Посміхніться
веселенько.
Настій
на урок взяли,
Працювати
почали.
Метод “Мікрофон”.
(Діти стають у коло)
- Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок?
Продовжіть речення:
Я буду на цьому уроці...(діти
відповідають в “мікрофон” одним словом).
Урок цей
буде...(яким?)
-
Отже, ми
будемо: активними, уважними, сміливими, працьовитими, веселими, дружніми.
Урок буде: цікавим, яскравим, приємним,
пізнавальним. Отож,до роботи.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
- Що таке усна народна творчість?
-
Які ще жанри вам відомі?
Мовна розминка.
1. Читання
складів на карточках. «Біг по доріжці».
2. Читання
«Пірамідок» « Луною» (для збільшення кута зору).
Фізкультхвилинка
Працювати
перестали
І
тепер всі дружно встали.
Будемо
відпочивати,
Нумо,
вправи починати!
Руки
вгору, руки вниз,
І
легесенько пригнись.
Покрутились,
повертілись,
На
хвилинку зупинились.
Пострибали,
пострибали,
Раз
– присіли, другий – встали.
Всі
за парти посідали.
ІІІ.
Оголошення теми та завдань уроку.
Українська народна творчість є різноманітною. Наш народ із давніх-давен
висловлювався різними влучними висловами, збагачуючи тим самим рідну мову. Такі
вислови передають досвід народу: поради, застереження. Це – прислів’я та
приказки. Недарма кажуть: «Прислів’я вчить як на світі жити». А над чим ми
будемо працювати, ви дізнаєтесь, прочитавши лабіринт.
И Р К О
А
И
С П И М З
Л Я С О И
І В’ К В
К
Прислів’я і приказки –
короткі влучні вислови, що часто містять римовані слова.
ІV.
Робота над прислів’ями і приказками.
1. Робота в групах.
- А зараз попрацюємо в групах. Відкрийте
підручник на ст..79. Прочитайте і поміркуйте, що об’єднує прислів’я кожної
групи. Доберіть до них узагальнюючі назви.
2. Вправа на розвиток техніки читання.
Учитель читає останнє слово прислів’я, а учні
швидко знаходять і читають його початок.
…
пригодиться
… не
піймаєш
… спати
V. Робота над скоромовками.
1.
Мозковий штурм.
- Хто з вас знає, що таке
скоромовка? (Таблиця)
- Також скоромовки називають спотиканками. Поміркуйте чому?
2. Читання скоромовок. (ст..80)
Скоро, скоро мовить Ганка
Скоромовки – спотиканки.
Слово в слово,
Слова ловко
Скоро мовить скоромовку.
Г. Бойко
VІ. Робота над загадками.
Загадка – це цікава задача. Вона має форму
питального, або розповідного речення, в якому слова часто римуються. У загадках
називається не сам предмет, а подібний до нього за істотними ознаками.
1. Читання «ланцюжком» поданих у підручнику загадок.
VІІ. Підсумок уроку. Метод “Мікрофон”.
- Що вам
сподобалося на уроці?
- Які перлини народної творчості ми опрацювали?
- Із чим їх
можна зрівняти? (мудрістю)
- Прислів’я та приказки часто називають
“золотими зернятами народної мудрості”. Вивчайте та вживайте в своєму мовленні
прислів’я, приказки, скоромовки та загадки. Ви наберетесь мудрості з народних
джерел.
VІІІ. Домашнє завдання.
Прочитати підручник, с. 79 - 81.
На вибір
Скласти
загадки і намалювати відгадки.
Вивчити
напам’ять 2 загадки, 2 прислів’я.
Відшукати
і виписати 5 прислів’їв про навчання.
Немає коментарів:
Дописати коментар